معرفی موسسه ملت ابراهیم

دین مبین اسلام، دین خاتم است که هر آن کس غیر از آن بگزیند راه به سوی باطل برده و زحمت خویش هدر داده است.

خداوند تبارک و تعالی، به فراخور خاتمیت (جهان شمولی و زمان شمولی) پاسخ جامع و مانع تمامی نیازهای بشریت را در این دین قرار داده و به همین دلیل تنها راه رستگاری بشر (در دنیا و آخرت) اسلام است.

شیطان و به تبع آن تمامی دشمنان انسان، با آگاهی از این مهم، عزم خود را جمع کرده‌اند تا انسان را به ورطه سقوط و گمراهی بکشانند و این ممکن نیست جز با دور کردن انسان از اسلام. اما «يُريدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُون»‏ (الصف: ۸)

تاریخ هزار و چهارصد ساله اسلام، پر است از دشمنی‌ها و کینه توزی‌ها و دسیسه چینی‌های دشمنان تا بلکه مانع از گرویدن فوج فوج انسان‌ها به این دین مبین باشند.

با پیروز شدن انقلاب اسلامی در ایران، همان طور که خاتمیت اسلام به رخ جهانیان کشیده شد و تمدن عظیم اسلام به عنوان تنها تمدنی که توان تقابل و از بین بردن تفکر خداستیز غرب و شرق و تمدن برخواسته از آن را دارد مطرح شد، دشمنی‌ها و دسیسه‌ها نیز فزونی یافت.

اولین و بزرگترین خطر تهدید کننده اسلام تفرقه و جدایی امت اسلام است که از همان روز اول در دستور کار دشمنان بوده است چرا که به خوبی می‌دانند با امت واحده‌ای که دست خدا بر سر آن است هیچ گاه یارای مقابله نخواهند داشت.

 

در طراحی گسترده‌ای که دشمن برای مقابله با اسلام انجام داده است پایه اساسی تمامی تهدیدات، صهیونیسم و تکفیر است و تکفیر روی دیگر تفرقه است. صهیونیسم اگر چه در طول سالیان متمادی اولین خطر جهان اسلام محسوب می‌شده است اما اکنون از نظر بسیاری از کارشناسان، تکفیر به خطر اول تهدید کننده موجودیت اسلام تبدیل شده است.

آتشی که اکنون تکفیر در دامن امت اسلام افکنده است، بی سابقه است و اگر علمای امت محمد (صلی الله علیه و آله) و همه دلبستگان به آن حضرت، از هم اکنون کاری برای اطفای آن نکنند دیری نخواهد پایید که اثری از امت اسلام باقی نماند.

موسسه فرهنگی ملت ابراهیم (علیه السلام)، با در نظر گرفتن تعالیم ارزشمند پیامبر اسلام و اهل بیت ایشان، (که تنها راهنمایان به حق بشریتند)، و با مد نظر قرار دادن سیره علمی و عملی آنان و با تاسی به ایشان، و با توجه به رهنمود‌های همه علمای شیعه به خصوص حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری، و با درک شرایط امروز دنیای اسلام و با اطمینان به وعده الهی (لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُون‏)، و دلگرمی به نصرت خداوند و با آگاهی کامل به مسئولیت خویش در این راه، معتقد است عدم اعتقاد مذاهب دیگر اسلامی به معتقدات ما، باعث خروج آنها از ملت اسلام نخواهد بود و هر فردی تا وقتی در زیر پرچم شهادت به وحدانیت خداوند و نبوت حضرت محمد صلی الله علیه و آله باشد، جان و مال و ناموسش محترم است، همان طور که عدم اعتقاد ما به عقاید مختص سایر مذاهب نیز باعث خروج ما از امت اسلام نخواهد بود.

این همان نکته‌ای مهمی است که تمامی پرچم داران وحدت و تقریب و رأس همه آنها ائمه اهل بیت علیهم السلام، به آن رهنمون کرده و می‌کنند و وحدت معنایی جز این ندارد.

وحدت یعنی اعتقاد هر فردی به عقاید مختص به مذهب خویش، باعث خروج او از اسلام و کفر او نیست. وحدت یعنی هر مسلمانی با در نظر گرفتن تمامی عقاید مختص به مذهب خودش، دشمن ما نیست. هر آن کس که در عقیده مخالف با ما ست دشمن ما نیست.

اکنون که امت اسلام مبتلای به این بلای خانمان سوز شده است، راه حل از نظر ما جز ترویج سیره پیامبر و اهل بیت علیهم السلام نیست و ترویج این سیره نیز جز با کار جهادی و از خودگذشتگی امکان پذیر نخواهد بود. کار و فعالیت جهادی میراث گرانبهایی است که از ائمه معصومین علیهم السلام به ما رسیده است. ما از ائمه خود یاد گرفته‌ایم که در راه ترویج، گسترش و تبلیغ اسلام و برای رسیدن به جامعه اسلامی باید از مال و جان و زن و فرزند گذشت و جهاد کرد و این راه جز با جهاد و از خود گذشتگی به سرانجام نخواهد رسید.

حرکت‌های جهادی که چند سالی است در جامعه ما رونق یافته است برگرفته از همین تفکر اصیل اسلامی است.

موسسه فرهنگی ملت ابراهیم با توجه به رهنمود‌ها، توصیه‌ها و دستورات مقام معظم رهبری«دام ظله» در تعامل میان پیروان مذاهب و اقوام گوناگون و تقویت وحدت اسلامی و انسجام ملی با اولویت قرار دادن فعالیت‌های فرهنگی در مناطق خاص و در راستای سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی در باب توسعه‌ی همه جانبه‌ی مناطق محروم و لزوم برنامه ریزی جهت تربیت و جهت دهی نخبگان  بومی و پرورش نیروهای متخصص و متعهد به اصول نظام اسلامی و بصیر در حوادث، تاسیس شده است.

این گروه با بهرمندی از کارشناسان تربیتی در حوزه‌های معارف قرآن و مذاهب اسلامی سعی در اجرای طرح‌های نوین فرهنگی با عنایت به شرایط خاص قومی و مذهبی مناطق مذکور دارد.

اهداف موسسه

با توجه به مطالب پیش گفته، گروه اهداف ذیل را سرلوحه کار خود قرار داده است:

۱. تربیت نخبه متدین انقلابی از میان دانش آموزان

۲. ارائه الگویی عملی جهت همزیستی و تعامل سازنده بین پیروان مذاهب اسلامی

۳. نهادینه کردن مشی میانه روی در گستره قومیت و مذهب در پیروان مذاهب مختلف

۴. تبیین سبک زندگی اسلامی در حیطه ادیان و مذاهب

 و برای نیل به اهداف مذکور، وظایف زیر را برای خود در نظر گرفته و تمامی فعالیت‌های خود را در چارچوب آنها تعریف می‌کند:

۱. تبلیغ و ترویج سبک زندگی اسلامی در تعامل با پیروان ادیان و مذاهب در جامعه

۲. اجراء کردن سبک زندگی مذکور در جامعه

۳. ایجاد شبکه‌ی یکپارچه و کارآمد فرهنگی از میان نخبگان و خواص مناطق تحت پوشش

۴. تحقیق، تصنیف، تالیف، تدوین و ترجمه در زمینه‌های مندرج در اهداف

۵. تولید و انتشار کتب و مجلات و نشریات فرهنگی و دیگر فراورده‌های مورد نیاز مخاطبان موسسه به صورت چاپی، دیجیتالی و چند رسانه‌ای و توزیع آنها

۶. مشارکت و مساعدت با نهاد‌ها و موسسات علمی و فرهنگی و تبلیغی در داخل کشور و دستگاه‌های اجرایی در جهت هم افزایی یا تأمین نیازهای آنها در زمینه‌های مندرج در اهداف

۷. فعالیت در فضای مجازی و راه‌ اندازی سایت‌ها و سامانه‌های محتوایی و اطلاع رسانی مورد نیاز

۸. برنامه ریزی و برگزاری همایش‌ها، جشنواره‌ها، هم اندیشی‌ها، نشست‌های علمی و فکری، کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره و مسابقات و اعطای جوایز

۹. فراهم آوردن امکانات و فناوری‌های مناسب مورد نیاز و مناسب اهداف و فعالیت‌ها

۱۰. آموزش و تربیت نیرو، مبلغ و کادر اجرایی در راستای تامین اهداف

۱۱. برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مندرج در اهداف

تمامی حقوق برای موسسه ملت ابراهیم محفوظ است. نقل مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است!