برگزاری اردوهای یاوران امین ۱۴۰۲

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

موسسه فرهنگی ملت ابراهیم سالیان متمادی است که در راستای تحقق وحدت اسلامی و زمینه‌سازی تمدن نوین اسلامی ذیل اهداف فرهنگی و تربیتی در حوزه دانش‌آموزی مناطق تلفیقی فعالیت می‌نماید و بحمدالله طی ۱۳ سال فعالیت خود، ۹ دوره اردوهای دانش‌آموزی ویژه دانش‌آموزان پسر اهل سنّت، با عنوان «اردوهای یاوران امین» برگزار نموده است.

به لطف خداوند متعال در تابستان سال جاری، موسسه فرهنگی ملت ابراهیم با همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات اسلامی توانست بزرگترین اردوی دانش‌آموزی پسران مقطع متوسطه استان‌های تلفیقی (شیعه و سنّی) کشور را با هدف تربیت اسلامی ـ انقلابی دانش‌آموزان، ذیل تقویت مؤلفه‌های “هویت ملی” با شعار «ایمان، امید، ایران» از میان استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی برگزار کند.

این اردوها از تاریخ ۸ تیرماه آغاز شده است که تا کنون ۶ دوره ۵ روزه با حضور ۲۱۰۰ نفر در اردوگاه شهید مصطفی خمینی دماوند برگزار شده و تا ۸ شهریور ادامه خواهد داشت. با توجه به مربی محور بودن اردو طی مدت ۲۵ روز تعداد ۸۶۰ نفر روز کادر اجرایی و به میزان ۱۰۳۲۰ ساعت کادر اجرایی و مربیان جهت اجرای برنامه‌ها فعالیت داشته‌اند.

برنامه‌های اردو یاوران امین در چهار بخش آموزشی، فرهنگی، ورزشی و خدمات و پشتیبانی به گونه‌ای طراحی شده که موجب تقویت رشد مهارت‌های علمی، ارتقاء امید و معنویت، مسئولیت‌پذیری و کارگروهی، حس رقابت همراه با رفاقت و شور و نشاط در بین دانش‌آموزان می‌گردد. از جمله برنامه‌های مذکور می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. فرهنگی:
 2. افتتاحیه: پس از ورود دانش‌آموزان به اردوگاه و تعیین گروه و مربی، مراسم افتتاحیه برگزار می‌گردد. این برنامه که سرشار از شور و نشاط است جهت خیر مقدم‌ گویی و توجیه برنامه‌های اردو در سالن همایش اردوگاه برگزار می‌گردد.
 • بیدار باش و صبحگاه: با هدف ایجاد شور و نشاط صبحگاهی برنامه‌های روزانه اردوهای یاوران امین با قرائت قرآن توسط یکی از دانش‌آموزان و نرمش در میدان ورزش آغاز به فعالیت می‌کند.

 • فضاسازی: از دیگر اقدامات بخش فرهنگی اردو، فضاسازی محیط اردوگاه بر اساس اهداف از پیش تعیین شده بود از جمله:
 1. طراحی و ساخت ماکت قدس با شعار «قدس، خرمشهر دیگر می‌شود» و به منظور تبیین اهمیت مسئله قدس در جهان اسلام و انگیزه‌سازی آزادی قدس در بین دانش‌آموزان.

 1. طراحی بیش از ۳۰ بنر در موضوعات مختلف از قبیل ۱۳ بنر هفت متری با موضوعیت مفاخر و مشاهیر جمهوری اسلامی ایران با هدف آشنایی دانش‌آموزان با نخبگان و نام‌آوران میهن عزیز و تهیه روزنامه دیورای با موضوع هر یک از این مفاخر در ساعات کار گروهی؛ طراحی ۸ بنر کتیه‌ای از آیات منتخب و انگیزشی متناسب با فضای اردو و… .
 2. اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در میدان صبحگاه و همچنین نصب ریسه‌های پرچم با هدف تقویت هویت ملّی.
 3. جایگاه استقبال: به منظور استقبال از دانش‌آموزان، جایگاه ویژه‌ای طراحی شد که کادر اجرایی و مربیان با نورافشانی به استقبال دانش‌آموزان می‌روند.
 • نقشه گنج: مسابقه‌ای مفرح و پرهیجان که دانش‌آموزان با طی مراحل مختلف و پشت سرگذاشتن چالش‌های پیش‌رو همچون پاسخ به سوالات هوش، عبور از مانع، بازی ماز و پل معلق، چالش گفتگو، چالش تعادل و تمرکز چگونگی دست‌یابی به نقشه گنج و در ادامه فتح ماکت قدس و به اهتزاز درآوردن پرچم فلسطین در اردوگاه و به آتش کشیدن پرچم رژیم منحوس اسرائیل را با همکاری و همدلی گروه خود می‌آموزند.

 • تهرانگردی: از دیگر برنامه‌های فرهنگی که می‌توان بدان اشاره نمود، تور یک روزه تهران‌گردی است که دانش‌آموزان به همراه مربیان به بازدید از باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تپه‌های عباس‌آباد، پل طبیعت و برج میلاد می‌پردازند. هدف از بازدید این مکان‌ها، مشاهده و درک بخشی از حماسه ملت ایران در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، استعداد و پیشرفت فرزندان ایران زمین در طراحی و معماری است.

 • جنگ شب: با هدف کشف و پرورش استعدادهای نهفته دانش‌آموزان و نیز انتقال محتوا توسط خود دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است، برنامه جذاب و مفرح جنگ شب می‌باشد. گروه‌های دانش‌آموزی باید همراه مربی خود در ساعات کارگروهی، به تهیه و تولید محتواهای ارزشی از جمله مؤلفه‌های هویت ملی در قالب تئاتر، سرود و تواشیح، کلیپ، کاردستی، حرکات نمایشی، مجری‌گری، اجرای مسابقه و… جهت ارائه در جنگ شب پرداخته و کسب امتیاز نمایند.

 • اقامه نماز جماعت: از جمله برنامه‌های معنوی اردو که می‌توان بدان اشاره نمود، اقامه نماز جماعت در اوقات نماز با حضور دانش‌آموزان و کادر اجرایی است.

 • اختتامیه: پایان بخش برنامه‌های اردوهای یاوران امین، مراسم اختتامیه است که با هدف تقدیر و اهدای جوایز به گروه‌های برتر است که در طول مدت اردو با تلاش و کوشش گروهی توانسته‌اند بالاترین میزان امتیاز را کسب نمایند. در این مراسم در مجموع به گروه‌های برتر مبلغ ۱۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌شود تا دانش‌آموزان ثمره پنج روز همدلی و همراهی خود را مشاهده نمایند.

 • بسته سوغات: در پایان اردو به هر یک از دانش‌آموزان و مسئولین همراه، بسته سوغاتی به ارزش ۳۵۰۰۰۰۰ ریال اهدا می‌شود که شامل کیف پارچه‌ای، کتاب اصیل‌آباد، تخته شاسی عکس دسته جمعی و شیرینی گز می‌باشد

  .۲. آموزش

  • کلاس چندرسانه‌ای با موضوع استعمار: هدف از این کلاس آشنایی دانش‌آموزان با موضوع استعمار، کشورهای استعمارگر، ویژگی‌های کشورهای مستعمره، تبیین استعمار نوین و تبیین رمز پیروزی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با استعمار به همراه پرسش و پاسخ می‌باشد.
  • کلاس چندرسانه‌ای با موضوع پیشرفت‌ها: اساتید در این کلاس به تبیین موفقیت‌های علمی دانشمندان مسلمان و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به کشورهای غربی و آمریکا می‌پردازند.

 • حلقه‌های گفتگو: به جهت تبیین هر چه بهتر مباحث مطرح شده در کلاس و حل گره‌های ذهنی و پاسخ به شبهات، مربیان پس از پایان کلاس با ایجاد حلقه‌ با گروه خود به گفتگو می‌پردازند.

 • حلقه‌های قرآنی: پس از نماز مغرب به همراه مربیان خود به هم‌خوانی سوره واقعه می‌پردازند و در پایان، مربیان به ارائه محتوای مربوط به معارف قرآنی می‌پردازند.

 • ساخت موشک آبی: در این برنامه دانش‌آموزان علاوه بر آموزش کارگروهی و کسب موفقیت در ساخت موشک آبی و کسب امتیاز، با مفاهیم و قوانین ترمودینامیک (انرژی، فشار، تکانه و اینرسی) آشنا می‌شوند.

 • اجرای زنده رادیویی: تیم آموزش هر شب پیش از خواب، به اجرای زنده بخشی از کتاب اصیل‌آباد با موضوع مقابله با چپاول ملّت‌ها و مبارزه با استعمار می‌پردازند. در پایان ارائه از گروه‌ها خواسته می‌شود که ادامه داستان را با بهره‌مندی از قوه تفکر و تخیّل خود نوشته و تحویل دهند و امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش را کسب نمایند.
 • کافه کتاب: راه‌اندازی “کافه کتاب” از دیگر فعالیت‌های بخش آموزش اردو بود که با هدف ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقاء اندیشه سیاسی، کتاب‌هایی با سبک‌های گوناگون و با موضوع استعمار و استکبارستیزی که متناسب با سن نوجوانان بود در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شد که پس از مطالعه، خلاصه‌ای از آن را نوشته و به واحد آموزش اردو تحویل داده و از امتیاز این بخش بهره‌مند می‌شدند.
 1. ورزشی
 • جام حذفی مسابقات فوتبال (چمن مصنوعی)
 • فوتبال داخل سالن
 • والیبال

 • تیراندازی
 • استخر
 • تنیس روی میز
 • فوتبال دستی
 1. خدمات و پشتیبانی
 • تغذیه: در طول مدت حضور دانش‌آموزان عزیز در اردو، از سه وعده غذایی با کیفیت صبحانه (کره و مربا، کره و عسل، پنیر و حلوا شکری، تخم مرغ)، ناهار (چلوکباب، جوجه کباب، چلوگوشت، قورمه سبزی، چلو مرغ) و شام (خوراک جوجه، خوراک مرغ، خوراک کباب، استامبولی، کتلت گوشت) بهره‌مند می‌شوند. علاوه بر این چهار نوبت میان وعده شامل میوه، چای و نسکافه، کیک و بیسکوئیت، بستنی، شربت طبیعی و آب‌میوه در طول روز تدارک دیده شده است.
 • خدمات درمان: کلیه دانش‌آموزان در طول مدت حضور در اردوگاه بیمه بوده و در صورت بروز بیماری یا حادثه تحت درمان قرار می‌گیرند.
 • آموزش مسئولیت‌پذیری: گروه خدمات و پشتیبانی علاوه بر موارد مذکور، به بحث تربیت دانش‌آموزان از حیث مسئولیت‌پذیری اهتمام ویژه‌ای داشته و از میان هر گروه، دانش‌آموزانی را به عنوان رابط پشتیبانی گروه قرار داده است که مسئول دریافت سه وعده غذای اصلی و تغذیه هم‌گروهیان خود هستند که در صورت سهل‌انگاری و بی‌توجهی به مدیریت زمان و نحوه توزیع، از بحث تغذیه محروم می‌شوند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست